Ali Erbaş: Çalışma ve ticaretin de bir imtihan olduğu bazen göz ardı ediliyor

Ali Erbaş: Çalışma ve ticaretin de bir imtihan olduğu bazen göz ardı ediliyor

  • 0
  • 0

DİYANET İşleri Başkanı Ali Erbaş, "Çalışma ve ticaretin de bir imtihan, işini layıkıyla yapmanın da bir ibadet olduğu bazen göz ardı ediliyor" dedi.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, çeşitli programlara katılmak üzere Ordu'ya geldi. Erbaş, ilk olarak Altınordu ilçesinde Köprübaşı 4- 6 Yaş Kur’an Kursu ile Ulu Camii Diyanet Gençlik Merkezi’nin açılışını gerçekleştirdi. Daha sonra Cuma namazı için Ulu Cami’ye giren Erbaş, burada cuma namazı hutbesi verdi. Erbaş, hutbeden yaptığı konuşmada, "Ne acıdır ki modern zamanlar iş ve ticaret ahlakını da olumsuz etkiliyor.

Dürüst, güvenilir, helal-haram hassasiyeti olan, işinin ve işçinin hakkını gözetenlerin sayısı elbette çoğunlukta. Buna hamdediyoruz. Ancak bunun yanında sadece maddiyat odaklı düşünenlerin, daha fazla kazanmayı hayatın gayesi sananların sayısı da artıyor. Çalışma ve ticaretin de bir imtihan, işini layıkıyla yapmanın da bir ibadet olduğu bazen göz ardı ediliyor" diye konuştu.

"Halbuki İslam, boğazımızdan geçen her bir lokmanın helal ve meşru olmasını imanımızın bir gereği olarak görmektedir" diyen Erbaş, şöyle devam etti: "İçki ve ticaretinden, içerisinde kumar olan bütün oyunlardan, faizin her çeşidinden, hırsızlık, rüşvet, tefecilik, kamu malını üzerine geçirmek, stokçuluk ve karaborsacılık gibi her türlü haramdan şiddetle kaçınmamızı emreder yüce dinimiz İslam. Unutmayalım ki kim helalinden kazanıp helal yollarda harcarsa ibadeti kabul, duası makbul olur. Kazancı bereketle, hanesi huzurla dolar. Nihayetinde Allah’ın rızasına ve cennetine nail olur. Kim de yediğine, içtiğine, giydiğine haram bulaştırırsa malının bereketi azalır. Kazandığını zannederken aslında kaybeder.

Dünya saadeti yok olur, ahirette ise cehennem azabına duçar olur. Nitekim Allah Resulü şöyle buyurmaktadır: 'Haramla beslenen vücudun layık olduğu yer ancak cehennemdir.' Allah hepimizi muhafaza eylesin. Hayatımızın her alanında olduğu gibi iş ve ticaret hayatımızı da doğruluk ve dürüstlük üzerine inşa edelim. Allah’ın koyduğu helal-haram sınırlarını hakkıyla koruyalım. Helalinden kazanalım, helalinden üretelim, helalinden yiyelim ve helalinden harcayalım. Geçici dünya malını, kalıcı ahiret saadetine tercih etmeyelim.

VATANDAŞLARA KUR'AN KURSU ÇAĞRISI
Erbaş, hutbesinin sonunda Kur’an kursları konusunda çağrıda bulunarak, şunları kaydetti: "Bu hafta başı itibarıyla Kur’an kurslarımız eğitim öğretime başlamıştır. Ama kayıtlar devam ediyor. Kur’an kurslarımızda 4-6 yaş grubu sınıflarından ihtiyaç odaklı kurslarımıza kadar, hafızlık kurslarımız ve her yaştan vatandaşlarımız için sınıflarımız açık. Kayıtların devam ettiğini ben sizlere duyuruyorum, sizler de Kur’an kurslarımıza gelmek ihtiyacı duyan 4 yaşından itibaren bütün vatandaşlarımıza lütfen duyurun. Hocalarımız onları bekliyorlar. İnşallah her mahallemizde bir kursumuz var. Olmayan yerlerde de açmaya devam ediyoruz. Ömrümüz tükenmeden, nefesimiz bitmeden temel dini bilgileri, değerlerimizi, rabbimizin emirlerini ve sevgili peygamberimizin ahlak konusundaki uyarılarını, tavsiyelerini vatandaşlarımız öğrensinler."

Haber :

Yorum Yap

Bu yılın ilk dış hat ticari uçağı Rize-Artvin Havalimanına indi!

Bu yılın ilk dış hat ticari uçağı Rize-Artvin Havalimanına indi!

  • 1
  • 3
Ordu'da uyuşturucu operasyonunda 6 şüpheli tutuklandı

Ordu'da uyuşturucu operasyonunda 6 şüpheli tutuklandı

  • 0
  • 0

Türkiye’de çay üretiminin temelini atan kişi olarak bilinen botanikçi kimdir?