Anasayfa / Haber / İl Sağlık Müdürlüğü'nden 'Temaslı Kişileri Eksiksiz Bildirin' Uyarısı
İl Sağlık Müdürlüğü'nden 'Temaslı Kişileri Eksiksiz Bildirin' Uyarısı

İl Sağlık Müdürlüğü'nden 'Temaslı Kişileri Eksiksiz Bildirin' Uyarısı

Rize İl Sağlık Müdürlüğü, Kovid-19 bulgusuna rastlanan kişileri, temas ettikleri kişiler hakkında eksik bilgi vermemeleri konusunda uyardı. Eksik ya da yanlış bilgi paylaşımı durumunda suç duyurusunda bulunulacağını açıkladı.

İl Sağlık Müdürlüğü'nden yapılan açıklamada, evde izolasyona alınan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) hastası ve temaslı kişilerin, Sağlık Bakanlığınca belirlenen izolasyon koşullarına uymaları amacıyla salgınla mücadelede alınan tedbirlerin sahada etkin bir şekilde uygulanabilmesi amacıyla kurulan 'İl Salgın Denetim Merkezleri' bünyesinde mahalle denetim ekipleri teşkil ediliği, izolasyon koşullarını ihlal eden ya da izolasyon koşullarını sağlama imkânı olmayan kişilerin izolasyon süreçlerinin valiliklerce tahsis edilen yurt/pansiyonlarda tamamlatılmasına karar verildiği belirtildi. Ayrıca bu kişilere adli ve idari cezalar verildiği ifade edildi.

Eksik ve Yanlış Bilgi Verildiği Tespit Edildi
Kovid-19 hastaları tarafından başta ekonomik kaygılar nedeniyle temaslı kişiler hakkında eksik bilgiler verildiği belirtilen açıklamada, "Gelinen aşamada koronavirüs tanısı bulunan hastalarımızın temaslılarına ilişkin olarak eksik bilgi verdikleri, bazı durumlarda ise gerçekte temaslı olmayan kişileri 'temaslı kişiler' olarak bildirdikleri tespit edilmiştir." denildi.

Suç Duyurusunda Bulunulacak
Açıklamada, salgınla mücadelenin en önemli unsurlarından biri olan filyasyon çalışmalarının sağlıklı bir şekilde yürütülebilmesi için, tanı konulmuş kişilerin aynı günde temaslı oldukları kişiler hakkında en doğru bilgiyi eksiksiz şekilde vermeleri son derece önem taşıdığı ifade edilerek şu cümleler kullanıldı:

"Temaslılarını bildirmeyen, yanlış ve eksik bilgi veren, temaslı olmamasına rağmen temaslı olarak bildiren, temaslı olup saklayan, hasta veya temaslı olup karantina kurallarına uymayan kişiler; 1593 Sayılı Umumi Hıfzıssıhha Kanunun 284. Maddesinde yer alan “Sari hastalıklar hakkında tetkikatta bulunmaya salahiyettar memurlara muhalefet eden kimseler TCK’nın 195. Maddesi mucibince cezalandırılır.” hükmü ve TCK’nin 206. maddesi bir resmi belgeyi düzenlemek yetkisine sahip olan kamu görevlisine yalan beyanda bulunan kişi 3 aydan 2 yılı kadar hapis ve adli para cezasıyla cezalandırılacağı hükmüne göre hakkında Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunacaktır."