Anasayfa / Haber / Kadıoğlu: Biz Kanunlar Ölçüsünde Vatandaşın Hakkını Aradık
Kadıoğlu: Biz Kanunlar Ölçüsünde Vatandaşın Hakkını Aradık

Kadıoğlu: Biz Kanunlar Ölçüsünde Vatandaşın Hakkını Aradık

CHP Fındıklı ilçe Başkanı Kadirhan Kadıoğlu, Çağlayan Vadisi'nde yapılan keşif esnasında iş yeri sahibinin kendilerini hedef gösterdiğini belirterek, “Kim ne yaparsa yapsın bizleri korkutamayacağını çok iyi bilir. Biz kanunlar ölçüsünde vatandaşın hakkını aradık” dedi.

CHP Fındıklı ilçe Başkanı Kadirhan Kadıoğlu bir açıklama yaparak pazartesi günü Çağlayan Vadisi'nde yapılan keşif esnasında provokasyona bağlı yaşanan olaylardan derin üzüntü duyduklarını belirtti.

Kadıoğlu, "İlçemizde yaşanan her toplumsal konudan haberimiz olduğu için konuyla ilgili olarak keşfin yapılacağı alana gittik. CHP Fındıklı ilçe örgütü 13 yıldır ilçede yaşanan çevre ve HES’ler ile ilgili süreçte her zaman Fındıklı halkının haklı mücadelesinde Fındıklı halkının yanında durmuş ve çevre mücadelesi tüm bölgede ve vadilerde kişiler üzerinden değil, bir bütün olarak görmüş, hiç kimseyi özel hedef seçecek anlayışta olmamıştır." dedi.

"Sadece Yasalara Uygun Hareket Etmeleri Gerektiği Söylenmektedir"

Fındıklı'nın ülke genelinde 'çevreci' bir kimliğe sahip olduğunu belirten Kadıoğlu, "Bu kimlik yaşam alanlarının savunulmasında sonuna kadar taviz vermeyen bir anlayıştadır. Elbette ki Fındıklı'da yeni iş alanlarının kurulması partimizin ve bizim de önceliğimizdir. Bu konuda yapılan tüm çalışmalara destek olduk, bundan sonra da desteğe devam edeceğiz. Partimizin, kimsenin işi ile ekmeği ile bir derdi yoktur. Aksine herkesin iş sahibi olması için mücadele etmektedir. Fakat kurulacak olan yatırımların da yasa ve yönetmenliklere uygun olması, çevreye zarar vermeyecek nitelikte olması önceliğimizdir. Adı geçen firmanın faaliyete geçmesi ve yatırımlarının devam etmesi açısından her türlü destek verilmiştir. Şu anki mevcut durumu işletme ruhsatının olmamasına rağmen işletmeye gerekli müsamaha fazlası ile her türlü riski göz önüne alarak Fındıklı Belediye Başkanlığı, eksiklerini giderici bir tavırda, kolaylık gösterilerek verilmektedir. Dolayısıyla adı geçen firmanın faaliyete geçmesi ve yatırımlarının devam etmesi açısından her türlü desteği verdik. Kendilerine sadece yasalara uygun hareket etmeleri gerektiği söylenmektedir. Fakat tüm uyarılarımızı dikkate almamış, aksine bizleri engelleyen kişi ve kurum olarak görmüş ve göstermeye devam etmektedir. Kim ne yaparsa yapsın bizleri korkutamayacağını çok iyi bilir. Biz kanunlar ölçüsünde vatandaşın hakkını aradık.” diye konuştu.

"Fındıklı Halkını Birbirine Düşürmüştür"

Kadıoğlu, 'Çevreye dikkat edin' demenin suç olmadığını ifade ederek, "İnsanlara parmak sallayarak hedef göstermek ve hakaret etmek suçtur. Çağlayan Vadisi'ndeki bazı vatandaşlarımızın özel mülklerine haberleri olmadan arazilerine su borusu döşenerek müdahale eden firmayla konu mahkemeye intikal etmiş, keşif yapılacağı ilan edilmiştir. Her şey normal seyrederken fabrika çalışanları ile birlikte iş insanı olan şahıs, keşfin yapıldığı alanda bir aracın üzerine çıkarak, elini parmağını sallayarak yapmış olduğu konuşma ile partimizi, seçilmiş belediye başkanımızı, il başkanımızı, ilçe başkanımızı hedef göstermiştir. Bu kimsenin hakkı da, haddi de değildir. Yapmış olduğu provokatif konuşma esnasında aynı bölge insanları arasında arbede yaşanmasına sebep olmuş Fındıklı halkını birbirine düşürmüştür. Sahada olan hiç kimse fabrika faaliyetlerini durdursun, üretim yapmasın, insanlar çalışmasın dememiştir. Bu konu sadece yasalara uyup uymaması ile ilgilidir." şeklinde konuştu.

"Firma Sahibi Kendini Her Şeyin ve Herkesin Üzerinde Görmektedir"

Kadıoğlu, partisinin Fındıklı halkı ile bir bütün olarak hareket ettiğini belirterek açıklamasını şu ifadelerle tamamlandı:

"Malum kişi bulunduğu yerde, Fındıklı Belediye Başkanımız, il başkanımız ve ilçe başkanımız hakkında yapmış olduğu konuşmaya gelince kendisine soruyoruz; Kendisi bizleri yakından tanır. Yerel seçimlerden önce CHP yönetim kurulu üyesi olan kişidir. Birbirimizi iyi tanıdığımızdan partimiz ve bizlerle ilgili parmak sallamalarından korkmayacağımızı, çekinmeyeceğimizi bilir, kendisi şu an AKP yönetim kurulu üyesidir. Önceki gün söylediği sözleri; AKP yönetim kurulu üyesi kimliği ile mi söylüyor? Yoksa iş adamı kimliği ile mi yapıyor? Her ne yaparsa yapsın, firma sahibi kendini her şeyin ve herkesin üzerinde görmektedir ve bizim muhatabımız değildir. Ayrıca belediye başkanımız orada olmamasına rağmen hakkında söylediği provokatif sözler asla kabul edilemez. Bunu bilerek ve hedef göstererek yapmaktadır. Bunun hiçbir inandırıcı özelliği yoktur. En önemlisi de Fındıklı'daki kadın arkadaşlarımıza dönüp cinsiyetçi ve terbiyesizce hakaretlere destek olmuştur. Görünüyor ki iş insanı olarak mafyavari bir tutum ve tavır içerisinde söylem ve eylemdedir. CHP Fındıklı ilçe örgütü ve seçilmiş belediye başkanımız tüm Fındıklı halkı ile barışık bir tutumdadır ve kimse de bunu bozacak güce sahip değildir."