Anasayfa / Haber / Rize'de 'Kitap Okuma ve Paylaşım Etkinlikleri'nin İlki Gerçekleştirildi
Rize'de 'Kitap Okuma ve Paylaşım Etkinlikleri'nin İlki Gerçekleştirildi

Rize'de 'Kitap Okuma ve Paylaşım Etkinlikleri'nin İlki Gerçekleştirildi

Rize Belediyesi ile İl Milli Eğitim Müdürlüğünün birlikte yürüttüğü, ortaokul öğrencilerine yönelik 'Kitap Okuma ve Paylaşım Etkinlikleri'nin ilki gerçekleştirildi.

Etkinlik programına İl Milli Eğitim Müdürü Engin Emen ,Rize Belediye Başkan Yardımcısı Kemal Genç ve İl Milli Eğitim Şube Müdürü Selçuk Torpil de katıldı.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından projenin içeriği hakkında şu bilgiler verildi:

"Ortaokul öğrencilerimizin kültür ve medeniyetimize ciddi katkılar sunmuş yazarlarımızı okumasını teşvik ederek ilkeli, araştıran-sorgulayan çok yönlü bireyler olarak yetiştirilmesini amaçlayan projemiz 30 danışman öğretmenimizin rehberliğindeki 220 ortaokul öğrencisini kapsamaktadır. Proje kapsamında Milli Eğitim Müdürlüğümüzce belirlenen 8 kitap, 220 öğrencimize ve 30 öğretmenimize ulaştırılmış ve her ay birer kitabın okunması ve ay sonunda online olarak kitap paylaşım programları planlanmıştır. Etkinlikler kapsamında öğrencilerimizin ve öğretmenlerimizin her birine 8 kitabın yanısıra 200 TL'lik kitap çekleri de verilmiş olup etkinliğin tüm gideri Rize Belediye'si tarafından karşılanmıştır. Covid-19 nedeniyle çevrimiçi yapılan etkinliklerin pandemi sürecinin bitmesi durumunda yüz yüze yapılması da planlama dahilindedir."

Genç: Rize'mizin Geleceğine Çok Büyük Katkılar Sağlayacağına İnanıyorum"

Etkinliğe katılan Rize Belediye Başkan Yardımcısı Kemal Genç, Belediye Başkanı Rahmi Metin'in selamlarını ileterek Rize Belediyesi olarak eğitime yönelik her türlü çalışmaya maddi ve manevi destek vermekten mutlu olacaklarını belirtti.

Özellikle projenin ana temasının okuma kültürü olmasının kendilerini daha da heyecanlandırdığını ifade eden Kemal Genç, "Okuyan, anlayan, sorgulayan ve yorumlayan bir neslin, Rize'mizin geleceğeni çok büyük katkılar sağlayacağına inanıyorum. Etkinlikte emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum" dedi.

Emen: Rize'nin Bu Yeni Neslin Omuzlarında Çok Daha İlerilere Yükseleceğine İnanıyorum

İl Milli Eğitim Müdürü Engin Emen ise Belediye Başkanı Rahmi Metin'in eğitimci kişiliği ve eğitime verdiği önem dolayısıyla her türlü çalışmada yanlarında olduğunu dile getirerek, katkılarından dolayı teşekkür etti.

220 öğrenci ve 30 öğretmenin okumaya yönelik üst düzey bir kültür oluşturma adına verdikleri çabanın takdire şayan olduğunun altını çizen Emen, "Rize'nin bu yeni neslin omuzlarında çok daha ilerilere yükseleceğine inanıyorum. İl Milli Eğitim Müdürlüğü olarak her türlü emeği önemsiyor ve yapılan her çalışmaya var gücümüzle destek sağlamaya çalışıyoruz" diye konuştu.

Program, Milli Eğitim Müdürlüğü Etkinlik Koordinatörü Uğur Köse ve Şehir Erhan Dural Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Türkçe Öğretmeni Rıza Özgür Yıldız'ın yönetimi ile devam etti.

Okunan ilk kitap olan Mustafa Kutlu'nun 'Uzun Hikaye' adlı eseri ile ilgili öğrencilerin yaptıkları resimlerin de sergilendiği çevrimiçi etkinlikte,öğrenciler kitapta yer alan olaylar ve kahramanlar ile ilgili paylaşımlardan bahsederek kitabın kendilerinde oluşturduğu duygu ve düşünceleri katılımcılarla paylaştı.