Trabzon’da lise öğrencilerinden çikolata üretimi

Trabzon’da lise öğrencilerinden çikolata üretimi

  • 0
  • 0

TRABZON’da hayata geçirilen ‘çikolata üretim ve eğitim’ projesi kapsamında oluşturulan şeffaf atölyede lise öğrencilerinin eğitmenler eşliğinde ürettiği çikolatalar, ‘Hisariçi’ markasıyla satışa sunulmaya başlandı.

Vali İsmail Ustaoğlu, “Trabzon’un tescillenmiş özel markasıyla böyle bir atölyenin kurulması, kentte ayrı bir katma değer yaratacak” dedi. Kentte, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi arasında imzalanan Mesleki Eğitim ve İşbirliği Protokolü kapsamında İçişleri Bakanlığı, Trabzon Valiliği, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO), Trabzon Ticaret Borsası (TBB) ile Trabzon Ortahisar Borsa İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi iş birliğinde oluşturulan ‘Çikolata Üretim ve Eğitim Atölyesi’, faaliyete geçirildi.

ŞEFFAF ATÖLYEDE ÇİKOLATA ÜRETİMİ
Üretim aşamasını müşterilerin kolayca görebileceği şekilde dizayn edilip, hijyene son derece önem verilen atölyede; eğitmenler eşliğinde çeşitli ürünler hazırlayan lise öğrencileri, ‘Hisariçi’ adı verilen çikolataları, paket ve kilogram usulüyle satışa sunmaya başladı. Uzunsokak Tabakhane girişinde faaliyete başlayan ‘Hisariçi Çikolatacısı’nda, ayrıca sıcak ve soğuk içeceklerin servis edildiği kafe bölümü de oluşturuldu.

‘AYRI KATMA DEĞER KATACAK’
Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, Trabzon Ticaret Borsası Başkanı Eyyüp Ergan, TTSO yönetim kurulu ve meclis üyeleri, bünyesinde çikolata üretim ve eğitim atölyesinin yer aldığı ‘Hisariçi’ çikolata mağazasını gezerek çalışmalar hakkında bilgi aldı. Vali Ustaoğlu, “Çikolata sanayinin en önemli girdisi olan fındık üretiminin de yapıldığı ilimizde, Trabzon’un tescillenmiş özel markasıyla böyle bir atölyenin kurulmasının ayrı bir katma değer yaratacağına inanıyoruz. Buradaki gençlerimiz bir taraftan çikolata ile ilgili Arge çalışması yaparken, hem kendilerini yetiştirmiş olacak, hem de aldıkları eğitimin sonunda meslek sahibi olacaklar.Bu anlamda ortak akıl etrafından buluşarak Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası güzel bir projeye imzasını atmış oldu. Oda ve borsa başkanlarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

HACISALİHOĞLU: MARKA OLUŞTURDUK
TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu da destekleri için İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya şükranlarını sunduğunu belirterek “Amacımız sadece çikolatanın üretilmesi değil, pazarlanmasına kadar bir işletmenin tüm aşamalarının öğrenciler tarafından tecrübe edilmesiydi. Bu anlamda Hisariçi Çikolata adıyla bir marka oluşturduk ve mağazamızı da açarak faaliyete başladık.

Burada eğitmenlerimiz tarafından çikolatanın üretilmesi, pazarlanması, bir işletmenin nasıl yönetileceği konularında öğrencilerimize uygulamalı eğitimler verilecek. Hedefimiz büyük bir katma değer yaratacağına inandığımız çikolata üretiminin Trabzon’da yaygınlaştırılmasıdır. Öğrencilerimizin mezun olduktan sonra kendi işyerlerini açmaları, istihdam yaratmaları, kendi markalarını yaratmaları en büyük arzumuzdur” diye konuştu.

Haber :

Yorum Yap

Çay destekleme ödemeleri ne zaman yatacak, yattı mı?

Çay destekleme ödemeleri ne zaman yatacak, yattı mı?

  • 0
  • 0
Rize’de spor yaparken bir grup köpeğin saldırısına uğradı!

Rize’de spor yaparken bir grup köpeğin saldırısına uğradı!

  • 2
  • 0

Çağlayan Köprüsü Rize'nin hangi ilçesindedir?