Halk Ozanı Aşık Veysel Rize'de anıldı

Halk Ozanı Aşık Veysel Rize'de anıldı

  • 0
  • 0

Rize'de halk ozanı Aşık Veysel'in vefatının 50. yıl dönümü dolayısıyla UNESCO işbirliği ile anılması maksadıyla 'Rize Lise Öğrencileri Aşık Veysel Sempozyumu' düzenlendi.

Rize Sosyal Bilimler Lisesi'nin, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (RTEÜ) Fen Edebiyat Fakültesi/Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü eski Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Orhan Kemal Tavukçu'nun katıkılarıyla düzenlediği sempozyumda, Rize'de bulunan 10 farklı liseden konuşmacı olarak 14 öğrenci 'Aşık Veysel'de bilgi anlayışı, Aşık Veysel'in hayatı ve Türk Edebiyatındaki yeri, Aşık Veysel'in eserlerinde öne çıkan temalar, Aşık Veysel'de doğa ve insan sevgisi, Aşık Veysel'in eserlerinde kainat, varlık ve yaratılış anlayışı, Aşık Veysel'in eserlerinde tasavvuf ve mistisizm' gibi birçok farklı konuda bildiri sunumları ile katıldı. 

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Salahaddin Bekki'nin misafir konuşmacı olarak katıldığı sempozyum; Türk Milli Eğitiminin genel amaçları ve ilkeleri doğrultusunda, ortaöğretim öğrencilerine sosyal bilimler alanlarının önemi konusunda farkındalık kazandırmak, ortaöğretim öğrencilerinde bilimsel düşünme, araştırma yapma, akademik çalışmalara alt yapı oluşturabilecek becerilerinin geliştirilmesi amacıyla düzenlendi. 

Sempozyum, İl Milli Eğitim Müdürü Engin Emen, Şube Müdürü Resul Kul, kurum müdürleri ve öğrencilerin katıldığı Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi Büyük Salon'da gerçekleştirilen Aşık Veysel şiirlerinden bestelenmiş türkülerden oluşan müzik dinletisi ile sona erdi. 

Haber: Zeynep Kopuz

Haber :

Yorum Yap

Kurbanlıkta ‘kayıt’ detayı: Tazminat hakkı yok olabilir

Kurbanlıkta ‘kayıt’ detayı: Tazminat hakkı yok olabilir

  • 0
  • 0
Rize'de atalarından gelen bayramlaşma geleneğini sürdürüyorlar

Rize'de atalarından gelen bayramlaşma geleneğini sürdürüyorlar

  • 0
  • 0

Ardeşen için 'Bu yörenin ardı şendir' dediği rivayet edilen ve isminin kaynağı olduğu düşünülen Osmanlı padişahı kimdir?