Kuva-yi Milliye kahramanı İpsiz Recep, Rize'de anıldı

Kuva-yi Milliye kahramanı İpsiz Recep, Rize'de anıldı

  • 1
  • 0

Rizeli Kuva-yi Milliye kahramanı İpsiz Recep, vefatının 96. yıl dönümünde Rize Sahil Parkı’nda bulunan anıtı önünde yapılan törenle anıldı.

Rize Belediyesi tarafından organize edilen anma programa; Rize Belediye Başkan Vekili Muhittin Aydın Bilsel, İl Kültür ve Turizm Müdürü Vekili Bayram Yığcı, İl Müftüsü Naci Çakmakçı, muhtarlar, kurum müdürleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. 

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan programda günün anlam ve önemiyle ilgili bir konuşma gerçekleştiren Bilsel, 1862 yılında Rize’de doğan İpsiz Recep'in gözü pek ve atak yapısıyla 'İpsiz' lakabını aldığını hatırlatarak şunları söyledi: 

"İstiklal Harbi başladığında, 15 arkadaşıyla birlikte İstanbul Kefken Adası’nda bir Fransız gemisini ele geçirip Sakarya Nehri'ne kadar getiren bu yiğit insan, ardından Karasu’da karargâh kurarak Ankara Hükümeti ile irtibat sağlamıştır. Ankara Hükümeti tarafından Milis Kuvvetleri Komutanı olarak yüzbaşı rütbesiyle onurlandırılan İpsiz Recep, Karasu ve çevresini Rum çetelerine karşı başarıyla savunmuş, Kuva-yi Milliye saflarında önemli zaferler elde etmiştir. Bugün, Türkiye Cumhuriyeti’nin başarılarını, barışını, kalkınmasını ve istikrarını, İpsiz Recep gibi kahramanlarımızın fedakârlıkları sayesinde sürdürebiliyoruz. Rizeli milli kahramanımız, Milis Yüzbaşı İpsiz Recep’i vefatının 96. yıl dönümünde rahmet ve minnetle anıyor, bütün şehitlerimize ve kahramanlarımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Onların emanetine sahip çıkarak, ülkemizi daha aydınlık yarınlara taşımak için var gücümüzle çalışacağız"

Anma programı İl Müftüsü Naci Çakmakçı’nın İpsiz Recep ve şehitlerin ruhu için yapmış olduğu dua ile son buldu.

Haber : HÜSEYİN ÇATAN

Yorum Yap

Ayder Ballı Şelale’de at biniciliği: Eğlence ve köy hayatı deneyimi

Ayder Ballı Şelale’de at biniciliği: Eğlence ve köy hayatı deneyimi

  • 0
  • 0
Kaçkar Dağları'nda endemik bitki türleri çiçek açtı

Kaçkar Dağları'nda endemik bitki türleri çiçek açtı

  • 0
  • 0

Kanboz Köyü, Rize’nin hangi ilçesine bağlıdır?