Milletvekili Ocaklı'dan Bakan Yerlikaya'ya 'Fındıklı' sorusu

Milletvekili Ocaklı'dan Bakan Yerlikaya'ya 'Fındıklı' sorusu

  • 0
  • 0

CHP Rize Milletvekili Tahsin Ocaklı, Fındıklı ilçesinin kent meydanı talebini İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya'ya ileterek, "Fındıklı Belediyesi iktidar partisinden olmadığı için mi taleplerine olumlu cevap verilmiyor” diye sordu.

Milletvekili Ocaklı, Bakan Ali Yerlikaya’nın cevaplaması istemiyle TBMM Başkanlığına verdiği soru önergesinde, Fındıklı Belediyesi'nin kent meydanı oluşturmak için yaptığı girişimlerin yerel kamu bürokrasisince engellenmesinin nedenini sordu.

Adalet Bakanlığınca hazırlanan 2021-2023 İnsan Hakları Eylem Planında, bütün belediyelerden erişilebilir kent meydanları oluşturulmasının istendiğini hatırlatan Ocaklı, 12. Kalkınma Planında da yeni yerleşimler için kent meydanları oluşturulmasının hedeflendiğini belirtti.

Ocaklı, 1947 yılında ilçe olan ama bugüne kadar bir kent meydanına kavuşturulamamış Fındıklı’da belediyenin kolları sıvayıp, kent meydanı oluşturmak için etüd çalışmalarına başladığını ifade ederek, "İlçede 1765 yılında inşa edilmiş 258 yıllık tarihi taş camiyi merkeze alan bir kent meydanı oluşturmak isteyen Fındıklı Belediyesi, camiye çok yakın konumda bulunan, hâlihazırda belediye hizmet binası olarak kullanılan ve ömrünü tamamlamış olan binanın yıkılmasını ve bu alanın meydan düzenlemesi için kullanılmasını istedi. Belediyenin ise mülkiyeti İl Özel İdaresine ait olan, halen boş duran eski öğrenci yurdu binasını Özel İdare’den talep etti. Belediyenin talebine aylarca cevap vermeyen özel idare, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne tahsisli olan bina için il müdürlüğünden görüş istedi. Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, ilçede yeterli bir öğrenci yurdu bulunduğu için o binaya ihtiyaç duyulmadığını bildirdi. İl Özel İdaresi, aylar sonra aldığı kararla söz konusu binayı öğretmen evi olarak kullanmak üzere İl Milli Eğitim Müdürlüğüne tahsis etti." diye konuştu.

"Fındıklı Belediyesi iktidar partisinden olmadığı için mi taleplerine olumlu cevap verilmiyor"
Gelişmeleri, Fındıklı Belediyesi'ne negatif ayrımcılık olarak yorumladığını dile getiren Ocaklı, Anayasa’nın eşitlik ilkesine aykırı bu kararın düzeltilmesini, yıllardır boş ve işlevsiz duran binanın belediyeye tahsis edilmesini isteyerek, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’dan şu sorularına cevap istedi:

"1. Rize İl Özel İdaresi, Fındıklı Belediyesinin haklı talebine niçin aylarca cevap vermemiştir? 

2. Fındıklı’da ihtiyacı karşılayan bir öğretmen evi varken, söz konusu taşınmazın öğretmen evi olarak tahsis edilmesinin nedeni nedir? İl Milli Eğitim Müdürlüğünün Fındıklı’da yeni bir öğretmen evi ihtiyacı olduğu, Fındıklı Belediyesinin söz konusu binayı hizmet binası yapmak üzere talep etmesi üzerine mi ortaya çıkmıştır? 

3. Fındıklı 1947 yılında ilçe olmasına karşın, bugüne kadar bir kent meydanına kavuşturulamamıştır. Fındıklı Belediyesinin kent meydanı oluşturma girişimi niçin engellenmektedir? Fındıklı ilçesinin kent meydanına ihtiyacı olmadığını mı düşünmektesiniz? 

4. Herkesin sağlıklı bir çevrede yaşama hakkını garanti eden Anayasa’ya, erişilebilir kent meydanları oluşturulmasını hedefleyen İnsan Hakları Eylem Planına,  kent meydanları oluşturulmasını öngören Kalkınma Planlarına uygun olarak Fındıklı Belediyesinin kent meydanı oluşturma çalışmalarının yerel kamu bürokrasisi tarafından engellenmesini doğru buluyor musunuz? Değilse, bu konuda girişimde bulunacak mısınız? 

5. Fındıklı Belediyesi iktidar partisinden olmadığı için taleplerine olumlu cevap verilmediği şeklindeki kamuoyu algısı doğru mudur? Bu algıya neden olan kamu görevlileri hakkında soruşturma açmayı düşünüyor musunuz?"

Haber : MELDA AYSU

Yorum Yap

Rize’de sınav başvuruları için yarın son gün

Rize’de sınav başvuruları için yarın son gün

  • 0
  • 0
Rize'den Türkiye birincisiyle birlikte 15 aday ilk 1000'e girdi

Rize'den Türkiye birincisiyle birlikte 15 aday ilk 1000'e girdi

  • 0
  • 0