Rize'de 'Davranışsal Bağımlılıkla Mücadele' eğitimleri verildi

Rize'de 'Davranışsal Bağımlılıkla Mücadele' eğitimleri verildi

  • 0
  • 0

Rize İl Sağlık Müdürlüğünce şehirdeki kamu kurum personeli, öğrenciler, aileler ve denetimli serbestlik altında bulunan yükümlülere yönelik '1-7 Mayıs Bilişim Haftası' kapsamında 'Davranışsal Bağımlılıkla Mücadele' eğitimi düzenlendi.

İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetlerine bağlı Ruh Sağlığı biriminde görevli uzman personellerce Bilişim Haftası kapsamında Rize Adliyesi Denetimli Serbestlik Birimi, Ardeşen Halk Kütüphanesi, Rize Diyanet İşleri Atmeydanı Orta Alan 4-6 Yaş Kur-an Kursundaki personeller, öğrenciler ve ebeveynler başta olmak üzere çeşitli toplum kesimlerine yönelik teknolojinin güvenli ve bilinçli kullanmaları ile ilgili eğitimler düzenlendi.

İl Sağlık Müdürlüğü Ruh Sağlığı Biriminde görevli psikolog Vahide Uzun tarafından gerçekleştirilen eğitim faaliyetlerinde çocukların teknoloji ile nasıl tanıştırılması gerektiği, dijital ortamların çocukların gelişim dönemlerine etkisi, internet dünyası riskleri, siber güvenlik, dijital ayak izi, güvenli internet hizmeti ve siber zorbalık başlıkları ile bilinçli ve güvenli internet kullanımı ve ebeveynlere yönelik öneriler ile ilgili bilgiler sunuldu. 

Bilişim Haftası kapsamında gerçekleştirilen eğitim faaliyetleri hakkında değerlendirmede bulunan İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Tepe, “Bilişim, bilgi dünyası ile teknoloji dünyası arasındaki köprüyü kuran en önemli etkendir. Bu yüzden teknoloji ve internet hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir. Günümüzün gelişmiş teknolojilerinden olan bilgisayar ve internet kullanımının yaşamımızda istenilen bilgiye anında ulaşabilme, bilgi paylaşımını sağlayabilme gibi getirdiği kolaylıklar yanında çok sık ve zararlı kullanımından kaynaklanan birçok problemi de beraberinde getirmekte olduğu bilinmektedir.” ifadelerini kullandı. 

Tepe, “Bireylerde, okul çağındaki çocuk ve gençlerde oldukça sık görülen problemli internet/bilgisayar kullanımı, sosyal ilişkilerinin olumsuz yönde etkilenmesine, aile bağlarının zayıflamasına neden olmakta; akademik veya iş başarılarını düşürebilmektedir. Teknoloji, hayatımızın vazgeçilmezi olması ile birlikte “Teknoloji ve Davranışsal Bağımlılık” kavramını da beraberinde getirmiştir. Çocuklarımız ve gençlerimiz başta olmak üzere tüm toplumun teknolojinin bilinçli, güvenli ve etkin kullanımına teşvik edilmesi, aşırı ve zararlı teknoloji kullanımının önlenmesi ve bu konuda farkındalık yaratılması amacıyla bu eğitimleri daha sık düzenleyeceğiz” diyerek sözlerini tamamladı.

Haber: Zeynep Kopuz

Haber :

Yorum Yap

Horoz dövüştürdükleri iddiasıyla 16 şüpheli yakalandı

Horoz dövüştürdükleri iddiasıyla 16 şüpheli yakalandı

  • 0
  • 0
Rize’de küçük çocuğa otomobil çarptı!

Rize’de küçük çocuğa otomobil çarptı!

  • 0
  • 0

Akbucak Köyü Rize'nin hangi ilçesindedir?