Pepeçura Tarifi

Rize usulü pepeçura, herkesin mutlaka tatması gereken lezzetlerdendir. Mis gibi kokulu üzümle yapılan bu hafif tatlı, özellikle yaz aylarında favorileriniz arasına girecek. C vitamini deposu olan Rize'nin meşhur siyah üzümden yapılan pepeçura tatlısı hem tadıyla hem de görüntüsüyle iştah kabartıyor.

  • 4
  • 12264
Pepeçura Tarifi
Yazı Boyutu
Yazdır

Pepeçura, tatlısı olarak anılan bu tatlı üzüm severler için biçilmiş bir kaftan. Özellikle Rize'nin geleneksel tatlılarından biri olarak bilinmesi de bölgeye özgü kokulu üzümden yapılmasından kaynaklı. Kokulu mor ya da siyah üzümden yapıldığını da özellikle vurgulamakta fayda var çünkü normal üzümlerle aynı tadı yakalamanız pek mümkün değil. Adını ilk kez duyanlar için bu tatlı üzüm şırasının nişasta ile birleşmesiyle ortaya çıkıyor. Dilerseniz bu lezzetli tatlının tarifine geçelim...

Malzemeler:
3 kilo siyah kokulu üzüm
1 su bardağı mısır unu
1,5 su bardağı şeker
1 kaşık buğday unu.

Yapılışı:
Üzümler posası ile pişirilir, daha sonra şırası alınır. Bir tencereye koyduğunuz üzüm suyuna un, yavaş, yavaş yedirilir, şeker ilave edilir. Muhallebi kıvamına gelinceye kadar pişirilir. Kaselere boşaltılarak soğuk servis yapılır.

Pepeçuranın bir özelliğide, pişirildikten sonra bir kaba konmuş olan tatlının dahada lezzetli olması için üzeri küflensin diye bir hafta kadar bekletilir. Küflendikten sonra üzerindeki küf atılarak pepeçura afiyetle yenir.

Afiyet olsun.

Yorumlar 0
    Yorum Yap
    Yorum Gönder